środa, 21 czerwca 2017

Relacja z finału konkursu „Interpretacja jednego wiersza”


 

Za nami druga edycja konkursu „Interpretacja jednego wiersza”. Uczniowie i uczennice gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Trójmiasta przysłali nam wiele ciekawych i dopracowanych tekstów dotyczących „Yenderanu” Tadeusza Różewicza, „Przypadku” Zuzanny Ginczanki i „Do prostego człowieka” Juliana Tuwima. Jury – w składzie: dr Dariusz Szczukowski, Elwira Worzała, Marcin Romanowski i Dariusz Grzenkowski – zadecydowało, że najlepszą pracę napisała Wiktoria Burkiewicz z VII Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 7 w Gdańsku. Kolejne miejsca na podium zajęły: Julia Olimpia Orłowska z VII LO i Ada Piotrowska z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista” w Gdańsku.

Finał konkursu odbył się 1 czerwca. Na początku dr Maciej Dajnowski z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego poprowadził warsztaty z interpretacji wiersza. Wraz z laureatkami konkursu i uczniami Gdańskiego Liceum Autonomicznego analizował i interpretował „Bajdary” z „Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza.

Po warsztatach Dorota Zagrodzka, dyrektor zarządzająca GSA, wręczyła nagrody zwyciężczyniom konkursu. Oprócz Gdańskich Szkół Autonomicznych, nagrody ufundowali: Krytyka Polityczna, Smak Słowa, Egmont Polska, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Wrocławski Dom Literatury Warstwy. Patronami konkursu byli: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Konrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i wydawnictwo Smak Słowa.

Dziękujemy za wszystkie nadesłane prace. Ich ilość i jakość są dla nas dowodem na to, że konkurs warto kontynuować. Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji „Interpretacji jednego wiersza”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz