poniedziałek, 12 czerwca 2017

Spotkanie z prof. Wojciechem Bębnem

W 1788 r. James Cook, płynąc przez Ocean Spokojny, dotarł do wybrzeży nowego lądu. Angielski żeglarz przekazał odkryte terytoria w posiadanie królowej i tym samym odebrał największe dobro mieszkającym tam ludziom. Dla Aborygenów ziemia to źródło życia, matka, miejsce spotkania z duchami. 17 maja w Bibliotece GSA profesor Wojciech Bęben rozpoczął tą historią wykład o Australii.
Wojciech Bęben to jedyny w Polsce antropolog prowadzący długoletnie badania wśród Aborygenów, autor wielu książek m.in. "Aborygeni, pierwsi nomadzi. Życie i kultura", „Tańczący kanibale. Wyspiarze Cieśniny Torresa”. Ponadto jest on kolekcjonerem sztuki Aborygenów i artefaktów związanych z Australią. Kilka przedmiotów ze swoich zbiorów przywiózł na spotkanie. Wnętrze biblioteki wypełniły żywe kolory, przez co atmosfera zrobiła się wyjątkowo ciepła, przypominająca klimat odległej Australii.
Profesor przywoływał historie poznanych ludzi m.in. Mary – staruszki, która całe życie spędziła w domu dziecka, bowiem będąc dzieckiem Aborygenki i Anglika należała do królowej, tym samym nie mogła wychowywać się przy matce. Profesor Wojciech Bęben cytował Claude’a Lévi-Straussa, który nazwał Aborygenów „arystokracją duchową świata”. Ich mitologia i wierzenia opierają się na harmonii życia, przywiązaniu do ziemi, szacunku wobec żyjących istot. Aby łatwiej pojąć znaczenie tych wartości dla Aborygenów, Wojciech Bęben posłużył się symboliką wykorzystaną przez nich na obrazach.
Profesor Wojciech Bęben zabrał wszystkich słuchaczy w przepiękną podróż do Aborygenów. Chociaż żyją tak daleko od nas, stali się nam bliscy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz