czwartek, 15 grudnia 2016

Wykład Andrzeja Tomczyka o bushido


8 grudnia w Bibliotece GSA gościliśmy specjalistów od dalekowschodnich sztuk walki. Andrzej Tomczyk opowiedział uczniom i uczennicom klas 4 i 6 GASP o kodeksie bushido, czyli niepisanych zasadach japońskich wojowników. Swoje wystąpienie rozpoczął od nawiązania do historycznych korzeni europejskiej i japońskiej rycerskości. Dużo uwagi poświęcił omówieniu samurajskiego etosu, który wywodzi się z nauk Konfucjusza i buddyzmu. Andrzej Tomczyk podkreślił, że każdy wojownik oprócz dbania o rozwój fizyczny, powinien pielęgnować sferę duchową, dlatego od kontemplacji i samotnego przebywanie w otoczeniu natury, rozpoczyna się naukę w szkołach walki.

O stronę praktyczną spotkania zadbał Artiom Rabinowicz - mistrz szkoły Aikido Kobayashi (wywodzącego się ze szkoły Daito – Ryu rodu Takeda). Mistrz pokazał uczniom i uczennicom kilka podstawowych technik mieczem “ken” - treningowym, drewnianym mieczem samurajskim.

Andrzej Tomczyk - wybitny specjalista od samurajów i kodeksu bushido. Od wielu lat praktykuje dalekowschodnie sztuki walki, w szczególności wietnamskie i chińskie, głównie tzw. “szkoły południowe”, kojarzone z klasztorem Wudang. Wieloletni uczestnik obozów szkoleniowych organizowanych przez Shihana Roberta Gembala (6 dan mistrzowski) z Aikido Kobayashi. Zajmuje się również radzieckimi i rosyjskimi systemami walki i procedurami treningowymi. Za swojego mistrz i mentora uważa prof. Józefa Arno Włodarskiego, jednego z pionierów Karate i Kung-Fu w Polsce, u którego obecnie pisze pracę doktorską na temat konfliktu japońsko-radzieckiego nad Chalchyn-Gol w 1939 r. Na co dzień pracuje w Conradinum.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz