piątek, 17 stycznia 2014

Isaac Bashevis Singer "Opowiadania dla dzieci"




„Wciąż wierzę, że na początku był Logos – moc słowa”.

„Opowiadania dla dzieci” to gest żydowskiego noblisty w stronę najmłodszych. Isaac Bashevis Singer znany jest głównie z powieści dla dorosłych m.in. „Szatan w Goraju”, „Sztukmistrz z Lublina” „Rodzina Muszkatów”. Zaczął pisać mieszkając jeszcze w Polsce, ale dopiero na emigracji (USA) powstała większość jego dzieł. To co ciekawe wszystkie teksty pisał w języku jidysz. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał w 1978 r.

„Opowiadania dla dzieci” to zbiór pięknych i wartościowych baśni, gawęd i legend. W ich tworzeniu autor posłużył się kalką żydowskiego życia. W tekście „Starsi z Chełma i klucz Gemendełe”  mamy szansę spotkać chełmskich mędrców: Lekiesza Kiepa, Gronama Woła, Cajnwela Fujarę, Szmendyka Durnia. Opowiadanie „koza Złotka” pozwala zobaczyć prawdziwą miłość i przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem. 

Autor w swojej książce próbował ukazać, że los płata nam figle i to co z pozoru wydaje się katastrofą, pozwala nam spojrzeć na nas i innych w nowy sposób, a przez to poprawić jakość naszego życia.

Wielkim atutem książki jest mnogość odniesień do kultury ludowej i tradycji żydowskiej. Po przeczytaniu książki jesteśmy bogaci o nową wiedzę. Ponadto na końcu lektury znajduje się słownik z terminami odnoszącymi się do kultury żydowskiej. 

Książka celowo nie jest ilustrowana. Autor tłumaczy się: „Chociaż bardzo lubię ilustracje […] sądzę, iż potęga słowa jest najlepszym środkiem oddziaływania na umysły i serca młodych czytelników […] Wciąż wierzę, że na początku był Logos – moc słowa”.
                                                                                                                      Karolina Robak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz