wtorek, 31 marca 2015

Anna Sobecka "Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi"


O Gdańsku trudno powiedzieć, że jest nudny. Studiując jego dzieje czy spoglądając na mury odczuwamy wielkość i mozaikowatość miasta. Ale o kolorycie tego miejsca nie świadczy tylko ciekawa historia czy oryginalna zabudowa. Mieszkający tu ludzie – jak się okazuje w dużej mierze napływowi – czynią to miejsce nieprzeciętnym. Dzisiaj historię poszczególnych mieszkańców i powojennego Gdańska przypomina Anna Sobecka w książce „Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi.”

Autorka – jako dziennikarka Radia Gdańsk – realizowała audycję „Kalejdoskop”. Był to cykl spotkań promujących kulturę mniejszości narodowych i etnicznych Trójmiasta. Spośród ponad 300 wywiadów udało jej się wybrać 17 i opublikować w poszerzonej wersji jako „Kalejdoskop. Pomorskie spotkania z mniejszościami narodowymi.” Bohaterami książki są m.in. Niemcy, Ukraińcy, Litwini, Tatarzy, Cyganie, Karaimi, Łemkowie. Niejednokrotnie to bezsilni wobec historii repatrianci, ale również imigranci z wyboru. Rozmówcy Anny Sobeckiej otwarcie opowiadają rodzinne historie, swoje wojenne losy, wspominają początki nowego życia w Gdańsku. Smutki takie jak chociażby utrata najbliższych przeplatają ze szczęściem – ślubem czy narodzinami. Oprócz indywidualnych wspomnień, rozmowy obfitują w informacje z życia całej wspólnoty. Anna Sobecka z reporterską dociekliwością dopytuje o asymilację, o tradycję, czas miniony i przyszłość. W odpowiedzi otrzymuje dużo konkretnej wiedzy o danej religii czy społeczności, nieograniczającej się jedynie do przeszłości. Przeciwnie – wiele miejsca w rozmowach zajmuje aktualna działalność stowarzyszeń mniejszościowych. Tak na przykład o aktywności Związku Mniejszości Niemieckiej opowiedziała Helga Joachimiak. Przy spotkaniu z Eugenią Firkowicz udało się autorce poznać kulturę Karaimów – mniejszości liczącej w całej Polsce 120 osób. Szczegóły na temat epidemii tyfusu w Gdańsku zdradził Joachim Penner – osadzony przez NKWD w więzieniu przy ul. Kurkowej w 1945 r.

Pełne zwrotów akcji opowieści poszczególnych osób są ważną częścią historii Trójmiasta i Polski. Trudno zaprzeczyć, że to w większości polityka sprzed lat zaważyła na obecności bohaterów w Gdańsku. Tym samym można stwierdzić, że to oni współtworzyli miasto po wojnie. Anna Sobecka przypomniała o tej zależności. W swojej publikacji zebrała argumenty za tezą o wielokulturowości Pomorza. Autorka z czujnością i zrozumieniem przysłuchiwała się swoim rozmówcom. Nie uciekała od trudnych tematów, ale nie walczyła o odpowiedź za wszelką cenę. Jestem pełna uznania dla jej umiejętności prowadzenia dyskusji w taktowny sposób o sprawach intymnych, bolesnych, nie łatwych do wyartykułowania. W moim odczuciu rozmówcy czuli się bezpiecznie dlatego tak otwarcie opowiedzieli o sobie. Zachęcam do poznania historii swojego miasta z perspektywy żyjących w nim ludzi. 

Karolina Robak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz