piątek, 15 czerwca 2018

Finał konkursu "Interpretacja jednego wiersza"


6 czerwca w Bibliotece GSA odbył się finał konkursu Interpretacja jednego wiersza. Po raz trzeci uczestnicy i uczestniczki konkursu interpretowali po jednym z trzech wybranych przez nas utworów. W tym roku mieli do wyboru: Kompost Julii Fiedorczuk, Świerszcze Marcina Świetlickiego i Oj tam, stara (Tak sobie krwawię) Boba Dylana.

Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziły warsztaty interpretacyjne profesor Ewy Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor Graczyk zestawiła wiersz Wisławy Szymborskiej (…) Jestem za blisko z Rozczarowaną i szczęśliwą Anny Świrszczyńskiej, ukazując dwie różne postawy kobiecych podmiotów lirycznych wobec rzeczywistości. Samotna bohaterka wiersza Szymborskiej przegląda się w fantazmatycznym lustrze spojrzenia mężczyzny. Dopiero dowartościowanie siebie i wierność konkretowi realistycznego życia umożliwia bohaterce wiersza Świrszczyńskiej doświadczenie miłości.

Po warsztatach poznaliśmy nazwiska zwyciężczyń konkursu. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Pobłocka z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, drugie - Julia Zbroińska z V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku, a trzecie – Judyta Janczara z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista” w Gdańsku. Pięć osób otrzymało wyróżnienia. Wszyscy dostali atrakcyjne nagrody od Gdańskich Szkół Autonomicznych, Krytyki Politycznej, Biura Literackiego i Filipa Łobodzińskiego, który przetłumaczył na polski utwory Dylana.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu za rok.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz