środa, 4 grudnia 2013

Menachem Kipnis "Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma"



Chełm – miasto leżące w województwie lubelskim, niedaleko granicy polsko – ukraińskiej. Obecnie nie kojarzy się z czymś szczególnym. Niemniej w ludowej tradycji Żydów miejsce było znane i zwane przekornie miastem „mędrców”.  

Bóg stwarzając świat wspomagał się pracą aniołów. Boscy posłańcy mieli w dwóch workach ludzi mądrych i głupich.  Do każdej powstającej miejscowości miała trafić taka sama liczba jednych jak i drugich. Świat miał być idealny. Gdy jeden z aniołów przelatywał nad Chełmem rozerwał mu się worek z głupcami i wszyscy trafili do jednego miasta. 

Legendarne przygody, pomysły i rozwiązania żydowskich Chełmian zebrał na początku XX w. Menachem Kipnis – folklorysta, dziennikarz, kolekcjoner. Wynik swojej pracy opublikował w poczytnym jidyszowym czasopiśmie „Hajnt”. Obecnie opowiadania zostały wznowione w formie książkowej przez wydawnictwo Austeria. 

„Rabin bez głowy…” zawiera ok. 80 krótkich powiastek  - często śmiesznych i gorzkich przygód mieszkańców Chełma. Na przykład o tym jak chcieli ukraść księżyc i schować go do beczki, powiesić krawca zamiast szewca, bo szewc był tylko jeden… o tym, że próbowano wciągnąć krowę na strych, bo od dwóch dni nic nie jadła, a pasza była na poddaszu…o długotrwałych naradach jak zagasić pożar, który już dawno strawił całe miasto. 

Karolina Robak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz