środa, 27 listopada 2013

Chanuka w Bibliotece



Chanuka to święto żydowskie, które ma miejsce na przełomie listopada i grudnia. Nazywane jest świętem świateł. Obchodzone na pamiątkę  odzyskania i oczyszczenia świątyni przez ród Machabeuszy oraz niecodziennego zjawiska, które miało tam miejsce. 

Kiedy starożytni Izraelczycy byli pod panowaniem dynastii Seleucydów, zakazano praktyk religijnych, a miejsca kultu zmieniły przeznaczenie. Hebrajczycy byli zniewoleni i poddani królowi Antiochowi IV Epifanesowi. Wobec prześladowań zorganizowano powstanie, na czele którego stanął Juda Machabeusz. Powstańcom udało się przezwyciężyć Syryjczyków oraz odzyskać świątynię – najważniejsze miejsce w religii żydowskiej, miejsce przechowywania arki przymierza. Zgodnie z tradycją, mówi się, że w świątyni było jedno naczynie z oliwą, konieczną do podtrzymywania ognia w świeczniku. Taka ilość oliwy zazwyczaj wystarczała na jeden dzień.  Mimo to rozpalano płomień codziennie przez 8 dni. Całą sytuację uznano za cud. 

Obecnie  upamiętnia się to wydarzenie w każdym żydowskim domu. Przez 8 dni zapala się kolejno po jednej świecy w specjalnym świeczniku zw. chanukija. Jest to święto rodzinne i radosne.  Do tradycji należy gra w bączka żydowskiego [na zdjęciu], śpiewanie pieśni, spożywanie potraw smażonych na oleju np. pączki lub placki ziemniaczane tzw. latkes.
                                                                                                                              
                                                                                                                                 Karolina Robak
  


4 komentarze:

  1. Kto wie jak nazywa się ten wirujący bączek?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witek Szczucki 5D2 grudnia 2013 16:18

    Ten wirujący bączek to drejdel.

    OdpowiedzUsuń
  3. aleksandra iskrzycka3 grudnia 2013 07:58

    bączek to sevivon

    OdpowiedzUsuń
  4. Obie odpowiedzi są prawidłowe. Zapraszamy do Biblioteki po odbiór nagród :)

    OdpowiedzUsuń