Lubię zmysłowość starożytnego Rzymu. Chętnie sięgam po powieści z gatunku bildungsroman. Nie przeszkadza mi sprawnie skonstruowana zagadka kryminalna. To wszystko miałem nadzieję odnaleźć w cyklu „Roma sub rosa”. Otrzymałem rozrywkę na dobrym poziomie, połączenie programu historycznego na Discovery z przygodami Sherlocka Holmesa. Czegoś mi tu zabrakło…
Głównym bohaterem jest młody Rzymianin Gordianus oraz jego mistrz, grecki poeta, Antypater z Sydonu. Osiemnastoletni chłopak wyrusza z Rzymu, ze swoim umarłym dla świata nauczycielem, w celu zwiedzenia tytułowych siedmiu cudów. Za tym wszystkim kryje się jeszcze pewna polityczna intryga. Nieświadomy tego Gordianus chłonie wiedzę i wrażenia estetyczne oraz poznaje rozkosze ciała (również w miłości męsko-męskiej, jak przystało na czasy starożytne).
Różne epizody „Siedmiu cudów” były wcześniej publikowane jako oddzielne opowiadania. Są to osobne całości, co ma widocznie negatywny wpływ na siłę przyciągania powieści. Każdy z cudów to zagadka rozwiązana przez Gordianusa wykorzystującego umiejętność dedukcji i sprzyjający wpływ losu. Z konieczności łamigłówki są proste a ich rozwiązania błyskawiczne. Siedem cudów i egzotyczne światy to za mało, aby utrzymać uwagę wybrednego czytelnika. Dla pasjonatów Starożytności powinno jednak wystarczyć.
Paweł Niesiołowski
Kolejne zadanie konkursowe: wymień 7 cudów świata.
OdpowiedzUsuńMur Chiński, Petra, Pomnik Chrystusa Odkupiciela, Machu Pocchu, Chichèn Itzà, Koloseum,Tadż Mahal
UsuńDobrze, jednak w tym pytaniu mamy na myśli 7 cudów świata starożytnego (prosimy zwrócić uwagę na recenzowaną książkę). Konkurs trwa nadal...
OdpowiedzUsuńPiramida Cheopsa, Kolos Rodyjski, Latarnia morska na Faros,Mauzoleum w Halikarnasie, Wiszące ogrody Semiramidy, Świątynia Artemidy w Efezie, Posąg Zeusa w Olimpii
OdpowiedzUsuńBrawo za poprawną odpowiedź! Zapraszamy po odbiór nagrody do biblioteki!
OdpowiedzUsuń