niedziela, 10 listopada 2019

Sara Pennypacker, "Pax"
Chciałabym opowiedzieć o niezwykłej książce, którą niedawno przeczytałam. Jej autorką jest  Sara Pennypacker - autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in.Klementynki. 

„Pax” to przejmująca opowieść o przyjaźni chłopca i małego liska. Główny bohater –Peter znalazł swego rudowłosego przyjaciela, gdy ten był zupełnie malutki. Stali się nierozłączni. Niestety wojna zmieniła wszystko. Ojciec chłopca  wstępuje do wojska i  oddaje Petera pod opiekę, mieszkającego bardzo daleko, dziadka. Mimo wielkiej rozpaczy syna,  lisek zostaje porzucony  w lesie. Peter dręczony wyrzutami sumienia, ucieka od dziadka i wyrusza w niebezpieczną podróż, by odszukać swego rudowłosego przyjaciela.

Autorka zastosowała fascynujący sposób narracji. Cała historia jest opowiadana z punku widzenia Petera i liska. Czytelnik ma okazję poznać rozterki, rozpacz, niepewność i inne uczucia, które targały dwoma bohaterami opowieści.

„Pax” to piękna opowieść o przyjaźni, oddaniu, wierności i samotności. To historia dojrzewania  i dorastania 12-letniego chłopca i rosnącej świadomości liska, który odkrywa piękno dzikiej natury.

„Pax” to również opowieść o wojnie, o bolesnych przeżyciach z nią związanych i o stratach, które jej towarzyszą. Mimo, że nie ma w książce opisów bitew, rozlanej krwi, każdy czytający wyczuwa okrucieństwo, które wiąże się z wojenną rzeczywistością.

Książkę „Pax” polecam wszystkim czytelnikom. Byłoby cudownie, gdyby dzieci czytały ją razem ze swoimi rodzicami.

Recenzja spisana z wypowiedzi Leny Sieliwończyk, 5a – klub recenzentów „Zgryz


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza