wtorek, 21 czerwca 2016

Lekcje historii z pracownikami IPN-u


Na przełomie maja i czerwca w Bibliotece GSA odbył się cykl lekcji historii dla uczniów i uczennic klas 3 GAG. Blok obejmował dwa obszary tematyczne: kulturę polskich Żydów oraz polskie podziemie niepodległościowego po II wojnie światowej. Zajęcia prowadzili pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.

31 maja odbył się wykład Barbary Męczykowskiej. Historyczka jasno podkreśliła, że życie mniejszości żydowskiej jest błędnie kojarzone jedynie z Holokaustem. Wytłumaczyła, że kultura żydowska była obecna już w dziesiątym wieku w Polsce i miała wartość wzbogacającą. Polska przez lata była krajem bardzo tolerancyjnym, w którym mniejszości religijne z całej Europy mogły znaleźć schronienie przed pogromami. Barbara Męczykowska poszerzyła swoje wystąpienie o kontekst lokalny – wspomniała o Żydach mieszkających w Gdańsku i przypomniała, że Teatr Szekspirowski stoi na miejscu dawnej Wielkiej Synagogi. Marek Edelman, Cywia Lubetkin, Baruch Steinberg – to już nie są puste nazwiska, tylko konkretne osoby. Spotkanie wpisało się w ideę Muzeum „Polin” oraz  Instytutu Yad Vashem, które pracują m.in. na rzecz poszerzenia wiedzy o Żydach, wykraczając poza okres II wojny światowej. 

13 – 15 czerwca 2016 r. w Bibliotece GSA gościliśmy Artura Chomicza, Bartosza Januszewskiego i Piotr Szubarczyka. Próbowali oni odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie dla wszystkich wojna skończyła się 8 maja 1945 r. Polacy – walczący wobec nowej powojennej władzy – nazywani są „żołnierzami wyklętymi”. Celem ich działań było opóźnienie stalinizacji, a docelowo życie w ojczyźnie bez jakichkolwiek wpływów sowieckich. Siła żołnierzy nie tkwiła w uzbrojeniu i walce, lecz w legendzie, której bał się Urząd Bezpieczeństwa. Prowadzący zajęcia przybliżyli uczniom i uczennicom sylwetki Zygmunta Szendzielarza, Henryka Flamme, Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny. Dodatkowo Piotr Szubarczyk (konsultant przy produkcji spektaklu Telewizji Polskiej „Inka”) wspomniał o historycznych losach budynku Gdańskich Szkół Autonomicznych.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz