poniedziałek, 17 lutego 2014

Anna Czerwińska - Rydel "Trylogia Gdańska"




Swoją przygodę z twórczością pani Anny Czerwińskiej-Rydel rozpoczęłam kilka lat temu od cyklu książek o Matyldzie, „Tajemnica Matyldy”, „Marzenie Matyldy” i „Sekretnik Matyldy”, a ponieważ bardzo mile ją wspominam, postanowiłam sięgnąć po Trylogię Gdańską. Są to trzy odrębnie napisane biografie słynnych gdańszczan: astronoma Jana Heweliusza, fizyka Daniela Gabriela Fahrenheita i filozofa Artura Schopenhauera.
Wszystkie te części łączy jedno, są wyjątkowe, choć przenoszą nas w trudny świat nauki, to nie nudzą czytelnika, lecz w przystępny sposób opisują badane zjawiska, pokazują ludzi żyjących z pasją, uczą cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu, a przede wszystkim dają wiarę w to, że trzeba mieć marzenia, żeby mogły się one spełniać.

W „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” autorka przenosi nas w XVII wiek do Gdańska, do obserwatorium polskiego badacza kosmosu i opowiada o jego życiu i pracy. Jan Heweliusz od dziecka miał w sobie ciekawość nieba. Historia pokazuje troskliwych rodziców, dzieciństwo i edukację chłopca. Kolejne lata dorosłego już Heweliusza upływały na obowiązkach związanych z prowadzeniem browaru, w czym pomagała mu żona i działalności naukowo-badawczej. Autorka przedstawia astronoma jako wybitną osobowość, nieprzeciętny talent. Poznajemy świat, tytana pracy, który do śmierci wędrował po niebie szukając odpowiedzi na kolejne pytania. Dowiadujemy się o życiu rodzinnym astronoma, kiedy umiera ukochana żona Katarzyna, kiedy poznaje drugą żonę, Elżbietę, która razem z nim prowadzi badania i obserwacje astronomiczne, kiedy epidemia dżumy zabiera ich synka Adeodatusa, kiedy wielki pożar, niszczy cały dorobek życia. Trudności życia codziennego i walka z nimi kształtują siłę ducha bohatera, a jego pasja nadaje życiu sens i wartość. Książka jest napisana ciekawie i z humorem, zawiera krótkie biografie pierwszych astronomów oraz ważne pojęcia z dziedziny astronomii i fizyki.

„Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” to druga część trylogii napisana w formie mini kryminału, w której poznajemy Gabriela Fahrenheita, fizyka, inżyniera, wynalazcę m.in. termometru rtęciowego. Opowieść zaczyna się właściwie od końca, bo na łożu śmierci ciężko chorego Fahrenheita, który wzywa notariusza, ale nie do spisania testamentu, lecz do rozwikłania zagadki losów rodziny. Fizyk opowiada o swoim życiu i o tajemniczej śmierci rodziców, podejrzewa, że jego rodzice kiedyś, podobnie jak on obecnie, zostali otruci. Notariusz chcąc wypełnić ostatnią wolę zmarłego musi jechać do jego rodzinnego miasta, Gdańska i zbadać okoliczności tamtych wydarzeń. Śledząc historię badań naukowych Fahrenheita nad temperaturą dochodzi do przyczyny zagadkowej śmierci, będącej fatum rodziny naukowca, ale też przy okazji odkrywa interesujące fakty z życia i działalności zawodowej Fahrenheita. Fenomen temperatury możemy samodzielnie badać prowadząc domowe eksperymenty zgodnie z pomysłami z „Dodatku młodego naukowca” znajdującego się na końcu książki. 

Trzecia część Trylogii Gdańskiej Życie pod psem według Artura Schopenhauera” przedstawia życie filozofa – pesymisty Artura Schopenhauera. Książka ta ma formę pamiętnika. Najpierw poznajemy pamiętniki i listy matki Joanny, a w dalszej części  zapiski filozofa. Obok autorka umieściła wycinki z gazet przedstawiające tamtą epokę z wydarzeniami historycznymi, społecznymi, politycznymi i kulturalnymi np. wynalezienie zapałek. Bohatera tej części poznajemy jako zamkniętego w sobie, dziwaka, odludka i zrzędę. Historia zaczyna się od momentu ślubu rodziców, dzięki korespondencji matki, mamy obraz dostatniego życia rodziny w Gdańsku. W końcu na świat przychodzi syn Artur, który jest trudnym, nieufnym dzieckiem, którego rodzice nie mogą zrozumieć. Bohater od najmłodszych lat cenił muzykę, psy i swoje towarzystwo. Zapiski Schopenhauera dają nam odpowiedź jak filozof widział świat, jak nie mógł nigdzie znaleźć miejsca dla siebie i jak powstawała w nim ta jego filozofia pesymizmu. Wszystkie te wiadomości są bardzo ciekawe, a na końcu książki mamy interesujący dodatek z filozoficznymi rozważaniami.

Cały ten cykl książek jest bardzo wartościowy, a na uwagę zasługują również nietuzinkowe ilustracje. Gorąco polecam.


Zuzanna Hanowska, VIc GASP

2 komentarze:

  1. Po spotkaniu z Panią Rydel - wycinki z gazet zamieszczone w "Życiu pod psem.." nie są autentyczne, jest to sposób przedstawienia treści wymyślony przez Autorkę (interesujący, prawda?). Pani Anna spędziła wiele godzin na studiowaniu gazet z tamtych czasów tak, aby to co zawiera się w książce rzeczywiście było bliskie pierwowzorowi. Pozdrawiam Zuzannę i Autorów bloga. Izabela Szarek

    OdpowiedzUsuń
  2. 28 yrs old Help Desk Operator Courtnay Babonau, hailing from Saint-Sauveur-des-Monts enjoys watching movies like Conan the Barbarian and Crocheting. Took a trip to Barcelona and drives a Ferrari 250 LWB California Spider Competizione. klikajac tutaj

    OdpowiedzUsuń